Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Chlad a vítr v tomto období. Jak k tomu přistupuje tčm?

    Chlad a vítr v tomto období. Jak k tomu přistupuje tčm?

    Chlad a vítr v tomto období. Jak k tomu přistupuje tčm? A pár rad, které používám nejen u jednotlivých případů, ale i u nás doma.

    Jestliže dítě, nebo kohokoliv z nás, zasáhne podchlazení, začne se vytrácet kontrola nad svaly, pohyby jsou postupně pomalé a nemotorné, může být únava, rozlámanost, a tělo jednoduše vypne. Stejný efekt má škodlivý vliv v podobě chladu. Podrývá tělesnou energii a zapříčiňuje těžkopádnost. Z pohledu anamnézy u praktika tčm, jazyk zbledne a tep se zpomalí. U dané osoby se může rozvinout strach z chladu a nutkání spát ve svinuté poloze (chlad je jin)Pokud přijde bolest, teplo jí uleví a jsou tedy vhodná teplá tonika, která otevřou povrch a vyženou vítr a chlad.

    Když tělo napadne vnější chlad, může se rozvinout akutní nemoc doprovázená zimnicí, horečkou nebo bolestí těla. Když se vnější chlad přesune dovnitř a stane se z něj disharmonie vnitřního chladu, je spojen s chronickými obtížemi, které se projevují bledou tváří, letargií a vyčerpáním, touhou po teple a delším spánkem, než je obvyklé. I toto lze v tčm hezky řešit. A já se vždy snažím, aby doma měli rodiče, jak pro děti, tak pro sebe, nějaké byliny a předpisy pro prevenci, protože ta má v čínské medicíně velký význam, také pro mnohé akutní stavy – napadení chladným větrem.

     

     

    VÍTR

    Vítr oživuje tělo, probouzí ho z poklidu a uvádí do pohybu stejně, jako rozechvívá listy stromů. Když vítr pronikne do těla, často ho doprovází další vlivy, jako jsou chlad (chan) a vlhkost (shi).

    Pokud do těla pronikne vítr, první příznaky se často projeví na kůži, plicích nebo na tváři. Patří mezi ně tiky, záškuby, strach z průvanu, bolesti hlavy nebo ucpaný nos, dutiny a třes.

    Jakmile vnější vítr pronikne do těla o něco hlouběji nebo vznikne v důsledku vnitřních problémů, říkáme mu vnitřní vítr. Ten může být spojován se záchvaty, zvoněním v uších nebo závratěmi.

    Při akutních stavech, nebo nejste si-li jisti, vždy doporučuji navštívit praktika tčm na řádnou anamnézu.

    Kdybych měl doporučit prevenci na toto období, tak v rámci imunity, a sedí-li obraz daného člověka, lze použít některé předpisy. Protože mám sám malé děti, v tomto období rád používám kombinaci mykologie (velmi zdůrazňuji, že se byliny lišší případ od případu a co je vhodné pro mě nemusí sedět sousedovi) holkám dávám teď na podzim například kombinaci reishi a cordycepsu, popřípadě jemnější blazel, abych ochránil teplo ledvin a posílil plíce, qi a krev.

    Do polévkových vývarů často přidávám danshen (děhel) s huang qi (kozinec) v dávce cca 2-3g na odvar k posílení qi krve, ledvin a zpevnění povrchu jako prevenci napadení chladným větrem. Při akutním prochladnutí mohu využít např. prohřátí zázvorem s medem, tím uvolnit dutiny, ale pozor nesmí být již stav horkosti, kdy je vysoká horečka nebo nějaký suchý kašel. V případě horkosti nelze prohřát, ale volit yinovější předpisy, mohu použit např. taizishen, paptačinec třeba s mišpulníkem, popřípadě hang qi (šišák).

    Lze použít i hotové předpisy a sirupy čínské medicíny, ale ze zákona se k doplňkům stravy nesmí uvádět neschválená tvrzení, tedy nemohu se rozepsat, či napsat konkrétní produkt nebo výrobce.

     

     

    Něco málo ze studií o bylinnách a houbách:

    Dnešní housenice čínská neboli Cordyceps sinensis je známá jako bylinka Fu čengFu čeng znamená v čínštině „obnovení normálu"Byliny Fu čeng zahrnují několik bylin, jako je lesklokorka lesklá (reishi) a kozinec blanitý. Koncept Fu čeng byl v Číně plně rozvinut v 70. letech 20. století a jeho účelem bylo poskytnout podporu lidem při léčbě rakoviny, především podpořit imunitní systém a posílit čchi. Později, v 80. letech, naše skupina Quan Yin Healing Arts Center v San Franciscu ve spolupráci s ostatními západními lékaři při léčbě lidí, kteří trpí onemocněními imunity, a to včetně osob s HIV/AIDS, tento přístup zásadně upravila.

    Toto využití podporuje celá škála studií a klinických testů. Studie housenice čínské zahrnují výzkum v oblasti jaterní fibrózy, podpory chemoterapií při rakovině malých plicních buněk za pomoci specifických polysacharidů v housenici, spolu se složkami, které dle zjištění dokáží u člověka zabíjet leukemické buňky. Jen v Číně se vývoji lékařského využití hub (včetně této prastaré bylinky) věnuje přes 100 institucí.

     

    Zpracoval Tomáš Němec, Apoteka TCM.

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *