Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Hořká chuť a dietetika

    Hořká chuť a dietetika

    Potraviny hořké chuti náleží z pohledu TCM elementu ohně. Hořká chuť vede čchi dolů. Hořké bylinky obsažené např. ve žlučníkových čajích z tepelného hlediska ochlazují a podporují vylučování.

    Především žlučník inklinuje k shi/re – vlhkému horku a stagnacím. Touto hořkou chutí napomůžeme správnému toku žluči, a tedy odstranění horké vlhkosti a tím i prevenci vzniku žlučníkových kamenů.

    Tohoto účinku se také využívá při podpoře trávení. Hořká chuť je prospěšná při namáhavé práci či stresu z plné horkosti jater (gan re), kde lze kombinovat hořkou chuť a chladnou povahu potravin či bylin, mezi které patří například salátová zelenina, čekanka, kořen kopřivy, zeměžluč, puškvorec atd. Napomůže i obyčejný kořen ve farmakologii čínské medicíny nazvaný Pu gong ying, u nás známý jako kořen pampelišky. Mnohé tyto a další nezmíněné byliny hořké chuti napomáhají též peristaltice střev při odkyselení organizmu, kde je vyšší pH. Tento stav je poměrně běžný kvůli dnešním stravovacích návykům.

     

     

    Naše tělo si s překyselením poradí samo, ale tyto byliny jsou velmi nápomocné. Z pohledu TCM jsou, ale i potraviny a byliny hořké chuti s povahou teplou. Tyto potraviny a byliny jako káva, červené víno, kakao, majoránka, tymián nebo třeba oregano mají kvůli své teplé povaze i mírně vysušující charakter. Chrání tedy před stagnací vlhka, to je použitelné např. při napadení z chladného větru u prochladnutí. Vlhkem nejvíce trpí slezina (pi). Při správném množství posiluje hořká chuť a teplá povaha čchi sleziny a braní hromadění vlhkosti (shi). Pozor u teplé povahy, ta se nehodí u onemocnění, kde je plná horkost například srdce (palpitace), plic (dušnost), zkrátka všude, kde je výrazný yang.

    Káva se pochopitelně nehodí pro lidi s onemocněním srdce a cév, vysokého tlaku a u těhotných. Kakao pak opatrně, např. u kojících žen je to silný alergen. Pozor! Dietetika nenahrazuje fytoterapii TCM např. li dan wan u vlhkého horka žlučníku!



    Popis obrázku:

    Vztah mezi jednotlivými prvky lze popsat jako rození, ovládání, podmaňování, ponižování. Vztah vzájemného rození jako vztah matky a dítěte (dřevo rodí oheň, oheň rodí zemi). V cyklu ovládání, voda ovládá oheň a oheň ovládá kov.

    Je-li jeden prvek silnější, může si podmaňovat prvek, který by normálně ovládal. Pokud je narušena rovnováha mezi vnitřními orgány, pak vzniká nemoc.

    Pokud si nejste jisti symptomy, navštivte praktika čínské medicíny kvůli řádné anamnéze dle TCM. 

     

    Zpracoval Tomáš Němec

     

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *