Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu

    Houby z pohledu tčm a jejich vliv na imunitu

    V naší zemi mají houby velkou tradici a především houbaření je u nás oblíbený sport. Povědomí o příznivých účincích hub pro potlačení, či prevenci chorob již velmi pokulhává. Již ve staré Číně se houby normálně používaly, dnes samozřejmě existuje celá řada studijí a to i na houby, které tady běžně rostou jako Penízovka, Jidášovo ucho, Hlíva a Lesklokorka lesklá. V tčm jich samozřejmě používáme více, včetně těch, které u nás běžně nenajdete.

    Houby často vnímáme jako houbu jen její plodnice. Ale houba se umí rozšiřovat dvěma způsoby. To jednak větvením podhoubí. Často pak podhoubí tedy mycélium roste směrem, kde jsou živiny pro vývoj. Také má plodnici, která slouží pro rozmnožování - spory (to jsou v uvozovkách semínka houby) ty se mohou větrem dostat velmi velmi daleko s proudem vzduchu. Další důležitou součástí je primordium, což je vlastně zárodek plodnic. Je to podobné jako u bylin z pupenu, které jsou mnohdy silnější než listy. To je jeden z důvodů, proč se u našich pacientů více přikláním k mycéliu kde je právě i mycelium nejenom extrakt. Prof. Amin Karmáli Italský mykolog, který se výzkumem hub zabývá mnoho let na jedné přednášce říkal, že houby je dobré používat celé - obsahy různých účinných látek se totiž odlišují dle části houby. Pokud si zprávně vzpomínám řekl ,,Je lépe neměnit povahu dané houby extrakcí nějaké jedné látky. Neměníte pak dle tčm povahu houby."

     

     

    Mycélium vylučuje enzymy, to je důležité u dřevokazných hub jako je třeba: coriolus nebo reishi, chaga, auricularia atd. (použití se v tčm ližší případ od případu vždy na základě anamnézy dle tčm). Mycélium vylučuje betaglukany, ty pak houbě pomáhají natravovat dřevo - to jen pro zajímavost. Není to stejný betaglukan jako je ve stěně plodnic, ty jsou bílkovinné povahy.

    Primordium má tedy velký potenciál i co se týče výzkumu, pochopitelně tyto bílkoviny jsou určitě v hledáčku farmacie. Samotnou houbu samozřejmě patentovat nelze. U extraktu jde, ale o situaci, kde je nějaká jedna vytažená látka, ta pak neodpovídá povaze houby z hlediska tčm. Pozor často se houby doplňují o různé vitamíny navíc např. vit C a kyselina askorbová jsou jednak určitě levnější než houba samotná. Nově, vzhledem k nařízení o schválených lékařských tvrzeních, kdy pokud tam například céčko není nelze už napsat, že je to na imunitu atd. - to je velmi smutné. A to platí pro všechny doplňky a produkty. Zde se však o produktech nezmiňuji píši obecně o tčm a mykologii, což je povoleno.

    Účinné látky v houbách jsou popsány jak v západní, tak čínské medicíně. V Japonsku je určitě celá řada velmi propracovaných studii. Rozhodně posilují imunitu, obranyschopnost a v tčm mimo jiné wei qi. Lze je použit i u vážnějších diagnoz, ale vždy z rukou praktika čínské medicíny. Dříve z pohledu dietetiky jsme jedli více fermentovaných věcí, kvašené zeleniny atd. toto dnes v dietetice chybí. Lidé mnohdy nedodržují ani zásady racionální stravy. Tady vidím velký potenciál hub. Zde houby mohou velmi pomoci posílit a doplnit bez vedlejších negativních účinků (neplatí to pro každou houbu a u každého člověka stejně, bavíme se pochopitelně o medicinálních houbách ).

     


    Dle mého názoru bychom tedy neměli jenom čekat na vakcíny ale jíst i houby (pominu-li fytoterapii tčm) a dělat něco pro své tělo a imunitu, houby navíc podporuji střevní mikrobiom. Skvélá prevence mnoha závažných problémů do budoucna.

    V dnešní době je velmi užitečný coriolus versicolor je fajn na normální funkci imunity

    Houby pak nikdy nedoporučuji u pacientů užívajících imunosupresiva samozřejmě jsou i výjimky řadí se tam i kortikoidy s tím již v tčm pracovat lze. Praktik tčm vám však vždy poradí a zvolí postup na základě vyšetření a anamnézy.

    Zpracoval Tomáš Němec

    Zdroje:

    • studium tčm a přednášky mykologie na 1.škole tčm v Praze
    • roky praxe u p. Mgr. Němcové
    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *