Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Těhotenství a porod z pohledu čínské medicíny

    Těhotenství a porod z pohledu čínské medicíny

    Vždy, když za mnou chodí lidé, kteří mají buď problém s otěhotněním nebo plánují mimčo a jdou se poradit zavčas. Snažím se jim vysvětlit, že čínská medicína velmi dbá na to, aby byla maminka a tatínek při zplození dítěte v co nejlepší kondici (po fyzické i psychické stránce). Proto, aby plodu předali dobrou životní sílu, která má svůj původ v ledvinách a takzvané prenatální čchi.

     

    Již ve staré Číně bylo zdraví matky před a v době těhotenství i po porodu pečlivě hlídáno. Klademe tedy důraz na dietetiku v době těhotenství. Velmi doporučuji obiloviny, zeleninu, ryby, ale i některé bylinky. Ideálně z ověřeného zdroje, třeba z bio farmy, které jsou vhodné pro podporu plodu a matky. Je vhodné upravit celkový životní styl. Velmi se snažím, aby se mamina v době těhotenství, co nejmíň stresovala.

     

    V dnešní době se setkávám i s velmi vytíženými budoucími maminkami, které jsou třeba vrcholové manažerky, lékařky, sestřičky, advokátky, učitelky, či toho mají prostě hodně naloženého v práci. To ne vždycky je úplně dobře pro plod. Mnohdy říkám, že peníze jsou jedna věc, ale chcete-li dítě, a hlavně zdravé dítě je zdraví na prvním místě.

     

     

    Stres, únava a špatné návyky a rytmy i to velmi ovlivňuje celkovou konstituci dítěte, ale i to, co zdědíme (tedy dostaneme do vínku od rodičů). Je vědecký dokázáno, že dědíme zhruba 4% vrozená onemocnění a slabá konstituce často naznačuje na nedostatek ledvinové esence. Což se může projevovat v různých fázích života.

     

    Toto souvisí nejenom s dostatečnou energií qi, ale i z nedostatečností krve, kde jsou pak třeba anemické stavy v těhotenství. Jako prevence doporučuji začít změnit životní styl a podpořit také slezinu a ledviny již před těhotenstvím. Tím pádem nebude žena velmi  unavená, a tak předcházím různým komplikacím v těhotenství. Pak plod rovnoměrně roste. Pro maminku je pak porod výrazný úbytek ledvinové esence a krve, proto se po porodu doporučují předpisy na čchi krev ledviny a slezinu. To také podpoří laktaci.

     

    Komplikacím předcházíme i ty jdou řešit vždy, ale na základě řádné anamnézy u praktika čínské medicíny i lékaře, o tom se nebudu rozepisovat, to patří do rukou zkušených odborníku ne lajků studentů, či začínajících praktiků. Vždy je lepší snažit se jim předcházet, ale nikdo není všemocný. V klasickém medicíně jsou skvělé zobrazovací metody typu ultrazvuku, genetiky a dalšího stejně, tak jako vždy doporučuji rodit v nemocnici, protože zkrátka doma, když je problém nemáte chladnou hlavu a potřebné vybavení. Za ty roky jsem rozmluvil už spoustu domácích porodů, byť to nikterak neodsuzuji. 

     

     

    Těhotenství je jiný stav tedy některé symptomy jsou běžné a v těhotenství jsou normální jako je třeba: nauzea, konvové nohy, bolesti v zádech, plnost, nechutenství.

     

    Pro těhotné ženy velmi doporučuji zlepšit pravidelnost a rytmy ať už v jídle, tak v životě. Tedy jak správné aktivity, jak v práci, tak ve volném čase, v jídle i odpočinku a stravě. Velmi vhodné jsou produkty, které jsou z nějaké farmy, či si je vypěstujete sami doma, aby například saláty nebyly plné nějakých pesticidů a céček, aby viděl taky slunce, nejen umělé světlo ve velkopěstírně. Také chybí dobrý základ z pohledu chci. Zkuste si porovnat doma vypěstované rajče, ředkvičku nebo rukolu věřte, že poznáte rozdíl. Pozor na plno přidaných látek.

     

    Vhodné jsou ryby, vejce, fazole, celer, dlouhé vývary, pestrá a jednoduchá vyvážená strava. Po ránu můžete pít třeba vodu s citronem. Velmi doporučuji pleurotus ve formě biomasy. Nevhodné je například výrazné přejídání. Samozřejmě největší zlo v těhotenství, krom stresu, jsou návykové látky jako kouření alkohol a jiné návykové látky, které v žádném případě nedoporučuji. Slezina, krev a žaludek jsou pak oslabený. Na růstu plodu záleží právě na esenci a krvi matky, alkohol navíc přináší do těla horké vlhko, nikotin pak toxiny. To potom zapříčiňuje rozvoj různých alergií, autoimunitních onemocnění a dalšího. Je to tedy úplně nevhodné pro energii matky.

     

     

    Stres a esence hraje taky určitou roli na yin a yang ledvin a sleziny. Také souvisí se zadržovací funkcí, prevence poklesu, či uvolňování pánevního dna. S mírou můžeme cvičit některé cviky na posílení pánevního dna nebo třeba čchi-kung, nikdy však ne nějak fanaticky s přepínáním a podobně. Prenatální esenci čchi předává, jak otec, tak matka svému dítěti. Je to tedy základ pro zdravé potomstvo.

     

    Pro mnohé z věcí existuje v čínské medicíně fytoterapie, tu lze použít, jak před otěhotněním třeba na únavové syndromy, krev, zlepšení výstelky, pravidelnou menzes, ovulaci, vynechávání, špinění, či nějakých shlků. Malinko jiné předpisy jsou třeba před IVF, kde není právě dobrá esence a vznikají problémy, tam se ale i fytoterapie čínské medicíny zase liší případ od případu. Dále, ale existují i byliny, či předpisy, které jsou vhodné v těhotenství, to však vždy s rukou praktika čínské medicíny.

     

    Samozřejmě v žádné medicíně není nic striktní, a ne všechny věci můžete předvídat, obvykle nejčastější komplikace, které jsou v těhotenství běžné jsou kolem 6. týdne:

    -nedostatečnost sleziny, krve a žaludku doprovázené nechutenství špatné trávení únavou

    -v druhém případě nerovnováha mezi játry a žaludkem, která se projevuje zvracením

    -napětím na hrudi zhoršenou psychikou a hořkostí v ústech, někdy i závratí, za třetí stagnace vlhkého hlenu s nevolností, zvracením, pocitem žízně, plnosti, někdy pálením žáhy

    -po porodu nejčastěji bývá nedostatek mléka právě i z toho důvodu, že chybí krev, mnohdy se tvoří nějaké shluky a může se i zastavit laktace, únava či otoky a s tím si po porodu umíme velmi dobře poradit

     

    Rád se také podělím o hezký recept na posilující vývar. Mám k němu i osobní příběh: Stalo se to, když moje žena čeká druhé dítě a já dodělával v Praze postgraduální fytoterapie čínské medicíny. Chtěl jsem ženě dopřát posilující těhotenskou polévku, a tak jsem začal hledat ve skriptech. Protože jsem věděl, že jsme jí určitě v přednáškách probraly. A taky jsem našel. Dodržel jsem tady téměř předepsaný postup, protože dangguishenu byly pouze tři gramy řekl jsem si: „Nebudu přece šetřit svou těhotnou ženu dám tam ten kořen celý“. Protože jsem přehnal dávkování, uvolnilo se moc hořčin a polévka byla zkrátka hořká a druhá dcera mi řekla: „Tatínku, to je hnusný, musíme to vylít“. Vždy si tedy pamatujte, že méně je více. Tedy přidat se dá vždycky, ubírá se blbě. Tyto zemitě kořenovité byliny jsou velmi silné a mají hodně silic, to může pokazit výslednou chuť.

     

    Recept na posilující těhotenský vývar:

    Vše ideálně v bio kvalitě z farmy, od babičky nebo doma vypěstované.

    Ingredience:

    • Morkové kosti 0,5 kg
    • Krk husí 0,5 kg (nebo část kachny, pokud neseženete krk)
    • Kosti harfy 1,5 kg
    • Sůl, pár kuliček divokého koření a lístků bobkového listu podle chuti
    • Mrkev 0,3 kg
    • Petržel 0,3 kg
    • Pórek 10g
    • Celer 0,3 kg
    • Dangguishen – děhel 3g
    • Chen pi – mandarinka oplodí (nestříkané)
    • Hong hua – světlice barvířská 2g
    • Slivon une (švestka) 4 ks
    • Petržel (plochá – kadeřavá)
    • Pažitka
    • Voda
    • Ghí cca lžicí podle potřeby

    Postup:

    • Kosti dáme na chvilku zatáhnout do horké vody. Slejeme a dáme stranou. Mezitím v hrnci nebo na pánvi opražíme na ghí divoké koření a zalijeme vodou do ¾ hrnce (já používám pomalý hrnec na dlouhé vaření, ale vařit prostě táhnutím). Přidáme očištěnou mrkev, petržel, celer, pórek (vcelku), přivedeme k varu a vložíme povařené kosti a krk. Necháme vařit cca 2 minuty. Dolejeme vodou.
    • Poté ztlumíme, aby vývar jen lehce probublával. Nakonec osolíme a přidáme bylinky. Pokud se na vývaru vytvoří pěna, sesbíráme ji naběračkou nebo jemným sítkem a táhnout vývar necháme minimálně 5 hodin. Já dám do pomalého hrnce a odcházím. Můžeme nechat táhnout až 10 hodin třeba přes noc. Poté vývar procedíme přes jemné sítko nebo plátno. Maso z kostí obereme a natrháme po vláknu. Zeleninu nakrájíme, část čistého vývary si odebírám, jako zaklad třeba do omáčky, pak zeleninu a maso vrátím do vývaru. Nakonec dosolíme.

     

     

    1. měsíc (1. - 4. týden)

    Vývojové stádium:
    tvarování měsíčního embrya

    Doporučená strava:
    vařená hladká rýže, ječmen, potraviny s tzv. kyselou chutí jako kupř. kachna, rajčata, ovoce jako jsou jablka, švestky, jahody, maliny, broskve, meruňky, hroznové víno, ananas, mandarinky, kustovnice

    Nedoporučená strava:
    mořské plody a štiplavá, ostrá jídla s pronikavou chutí jako kupř. ostrá koření jako je česnek, cibule, feferonky, chilli, pepř, pórek, ředkvičky, křen, pažitka, kedlubny, máta rolní, bazalka, rozmarýn

    Psychika:
    vyvarovat se šokům, strachu, obavám a úzkostem

    Denní režim:
    hodně spát a vést poklidný život

    Vyživující dráha:
    játra – proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura, osobně u těhotných akupunkturu nedělám.

     

    2. měsíc (5. – 8. týden)

    Vývojové stádium:
    základní tělo embrya je vytvořeno

    Doporučená strava:
    vařená hladká rýže, ječmen, potraviny s tzv. kyselou chutí (viz 1. měsíc)

    Nedoporučená strava:
    mořské plody a štiplavá, ostrá jídla s pronikavou chutí (viz 1. měsíc)

    Psychika:
    vyvarovat se šokům a ochraňovat si duši a tělo

    Denní režim:
    pokud možno žít v klidu se svým okolím

    Vyživující dráha:
    žlučník – proto se v této době na dráze žlučníku nedoporučuje akupunktura, osobně u těhotných akupunkturu nedělám.

     

    3. měsíc (9. – 12. týden)

    Vývojové stádium:
    plod se stále ještě rozvíjí a je snadno náchylný k postižení z vnějšího prostředí

    Doporučená strava:
    pšenice, čočka, zelený čaj, srdce hovězí či vepřové 

    Nedoporučená strava:
    černá káva a tzv. hořká jídla (kupř. čekanka, chřest, černá káva, hlávkový salát, mořské řasy, kedluben)

    Psychika:
    vyvarovat se smutku, starostí a šoků

    Denní režim:
    častější odpočívání v pozici rovného a vzpřímeno sedu, nevyhledávat starosti ani nadměrné touhy a přání

    Vyživující dráha:
    srdce – proto se v této době na dráze srdce nedoporučuje akupunktura 

     

    4. měsíc (13. – 16. týden)

    Vývojové stádium:
    plod začíná přijímat vodní energii ledvin do svých cév 

    Doporučená strava:
    rýže, celozrnné pečivo, ryby, kůzlečí maso 

    Nedoporučená strava:
    jako 3. měsíc, vždy jen malé porce 

    Psychika:
    snaha o vyrovnanost a psychickou harmonii 

    Denní režim:
    dostatečný odpočinek i přiměřený pohyb, čtení a poslech hudby 

    Vyživující dráha:
    tři ohniště – proto se v této době na dráze tří ohnišť nedoporučuje akupunktura

     

    5. měsíc (17. – 20. týden)

    Vývojové stádium:
    plod přijímá energii Qi a krev XUE do svých cév, všechny čtyři končetiny jsou kompletní 

    Doporučená strava:
    rýže, pšenice, ječmen, celozrnné pečivo, hovězí a jehněčí maso, jídla, ochucené některým z těchto koření – fenykl, anýz, skořice, hřebíček, pepř 

    Nedoporučená strava:
    tzv. suchá jídla – tedy smažená a pražená jídla jako jsou kupř. řízky (a vše smažené v trojobalu), hranolky, chipsy, smažená kuřecí křidýlka apod.

    Psychika:
    příliš necestovat a užívat si domácího klidu 

    Denní režim:
    nadměrný hlad, či nadměrné pití tekutin, příliš se neunavovat a nevyčerpávat, ráno si,  pokud možno, přispat, plavat

    Vyživující dráha:
    slezina – proto se v této době na dráze sleziny nedoporučuje akupunktura 

     

    6. měsíc (21. – 24. týden) 

    Vývojové stádium:
    začínají se vytvářet šlachy a kosti 

    Doporučená strava:
    zvýšit množství masa v jídelníčku (pro rozvoj kostí, svalů a páteře) 

    Nedoporučená strava:
    ostrá a pálivá, extrémně kyselá, sladká, či slaná jídla včetně humrů, krevet, mušlí, nevhodné koření – fenykl, anýz, skořice, hřebíček, pepř 

    Psychika:
    nepřipouštět si starosti 

    Denní režim:
    snaha o aktivitu, nezůstávat doma a trávit více času venku, nepřejídat se, odpočívat.

    Vyživující dráha:
    žaludek – proto se v této době na dráze žaludku nedoporučuje akupunktura 

     

    7. měsíc (25. – 28. týden) 

    Vývojové stádium:
    začínají se vytvářet kosti a kostní dřeň, kůže a vlasy začínají růst 

    Doporučená strava:
    lepkavá rýže, kravské mléko, sýr, vlašské ořechy, šproty, vepřové plíčky

    Nedoporučená strava:
    tzv. ostré potraviny (viz 1. měsíc) 

    Psychika:
    nekřičet a neplakat, nestresovat se

    Denní režim:

    aktivita, příliš neodpočívat, trochu cvičit, procházky, pobyt v suchu 

    Vyživující dráha:
    plíce – proto se v této době na dráze plic nedoporučuje akupunktura 

     

    8. měsíc (29. – 32. týden) 

    Vývojové stádium:
    rozvoj růstu kůže, všechny tělesné dutiny jsou již vytvořeny

    Doporučená strava:
    fazole, kukuřice, lilek, dýně, sója, špenát, žampióny, fíky, datle, rýžové otruby 

    Nedoporučená strava:
    tzv. ostré potraviny (viz 1. měsíc)

    Psychika:
    zůstat v klidu

    Denní režim:
    nepracovat příliš tvrdě, nepřehánět to s pohybem, nehladovět

    Vyživující dráha:
    tlusté střevo – proto se v této době na dráze tlustého střeva nedoporučuje akupunktura 

     

    9. měsíc (33. – 36. týden) 

    Vývojové stádium:
    růst vlasů a ochlupení na kůži 

    Doporučená strava:
    tzv. sladká jídla – vařená zelenina s rýží, kroupami, jáhly, polentou, ovsem, bulgurem, kuskusem, hrachem, či slzovkou, čočkou, fazolemi, cizrnou 

    Nedoporučená strava:
    příliš slaná jídla 

    Psychika:
    vyvarovat se strachu

    Denní režim:
    nesedat si na vlhká místa, nosit volný oděv, neprochladnout

    10 dní před termínem lze přidat fototerapii pro uvolnění pánevního dna, to však vždy z rukou praktika tčm na základě řádné anamnézy.

     

    Závěrem vám přeji, aby vaše prenatální byla silná a vaše ledviny, nechť jsou v harmonii.

    Hezký den Němec Tomáš www.apotekatcm.cz

     

    Zdroje: studium tčm na první škole tčm v Praze a Tcm Longmen v Hradci

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *