Hledat
Česko
Zobrazit katalog
    Menu Close
    Zpět na vše

    Začínající bolest v krku - Počáteční kašel s nachlazením u dětí

    Začínající bolest v krku - Počáteční kašel s nachlazením u dětí

    Všichni, kdo máme děti, to známe… Je to lehké škrábání v krku někdy mírná zimnice, bolest hlavy, kašlík, únava a rozlámanost. Dítka jsou apatická, čím dřív toto chytnete, tím rychleji se dá malým dětem ulevit. Většinou to jsou viry. A ve školkách je zpravidla kvalitní kultivace viru. Může se to projevit i zánětem mandlí, zduřením, škrábání v krku a kašlem. 

    Problém je tedy u dítěte zaprvé v plicích. Z pohledu čínské medicíny, plíce, jako horní baldachýn, by měly spouštět čchi dolů a okysličovat krev. Obrácená disperze plic je kašel. Zevní škodlivina tedy proniká přes hrdlo a zraňuje plíce, které řídí nasávání čisté čchi.
    Obvykle zde bývá nějaká plnost, akutně obvykle bývá i horkost, která vysušuje plíce. Děti také mívají dost často horečky. Tím, že vzniká nějaká horkost, bolí často velmi v krku a také mohou zduřet mandle. Může to jít i na hlasivky a následně průdušky. 

    V čínské medicíně existuje spousta předpisů, které lze využít k těmto problémům. Kde je třeba ochladit horkost a vyloučit horký toxin, harmonizovat plíce a svlažit plíce a vyživit yin. Z obecných bylin farmakologie čínské medicíny například: pub huang qin danshen, sangye, taizishen a další. Ale již už jsou hotové předpisy, které napomáhají u těchto stavů. Ano vždy záleží na obrazu pacienta, proto rádná anamnéza má své a vidět jazyk pulz a daného člověka nic nenahradí.

    Ale lze využít i některé babičkovské recepty například obklady, které třeba používám u svých dětí v kombinaci s čínskou medicínou a ty můžete zkusit také.

     

     

    Při používání obkladů je důležité dobře ho připravit, dítě by pak mělo být alespoň 15 minut v klidu, obecně studené zábaly jsou spíše ve stavech horkosti akutních (horečka). 
    Teplé jsou spíše při chronických obtížích, obvykle je třeba suché teplo (bolest zad) tedy mezi kůží a obkladem použijte třeba vlnu nebo nějakou látku (to platí pro oba typy).

    Při těchto potížích u dětí, když škrábe v krku, jsou zvětšené mandle. Je velmi dobré používat obklady tvarohové nebo citronové. Pokud dítě nemá alergie na citrusy. 

    Na tvarohový zábal potřebujeme 250 g tučného tvarohu (ideálně ne úplně z ledničky), nějaký kapesník nebo látku (tak aby bylo pokryté místo, kam budeme přikládat). Poté nějakou vlněnou šálu. 
    Tvaroh natřeme na kapesník, plus mínus 0,5cm vrstva. Nikdy to neměřím přesně takže od oka, který ještě přehneme. Zábal s tvarohem přiložíme na krk a upevníme šálou. Samozřejmě tak, aby dítě šála neškrtila. Podobně tvaroh jde použít například u zánětu průdušek při obkladu na plíce, lze ale použít i u počátku zánětu prsu u kojení nemáte-li správný předpis tčm. Tvaroh, který je chladné povahy odvádí z těla dobře nežádoucí škodliviny a horkost. No zkrátka úžasný tvaroh.

    Při horečce lze použít i zábaly na nohy, a to například klasický obklad 1:10 octové ponožky (vymáchat v roztoku a nasadit) popřípadě obklad z citronu ideálně bio zase na hadřík nebo utěrku a přiložit při horečce. Příjemně chladí, podobně jako u octu lze i citrón rozmíchat ve sklenici teplé vody, namočené ponožky vyždímat a obléknout. Nechat půl hodiny v posteli působit.
     
    V období chřipek však třeba vnitřně čaj s citronem, medem a boridem barvířským používáme u nás doma běžně. Ve formě odvaru, je-li zimnice, místo borytu používám zázvor. Citrón taky vyrovnává pH, proto se tak často pije po ránu voda s citronem.

    Jsou-li bolesti krku kombinované s kašlem velice rád dávám kombinaci starých babičkovských receptů a čínské medicíny pro harmonii plic, které svažují plíce odstraňují horkost a rodí tekutiny. Nemám-li svůj oblíbený sirup z mišpule čínské, mohu použít i na kostičky nakrájenou cibuli se lžíci medu a trochou um octu z Japonské slivoně Ume. Celé to nechám odstát a až to pustí šťávu dávám to dítěti po lžičkách.
     
    Občas objevím prostě nějaký krásný špek, který se dá hezky použít v nějakém starém herbáři, které sbírám nebo když se se mnou podělí někdo starší. Pořádným vývarem posilujícím slezinu rozhodně u chřipky nic nezkazíte.

     

     

    Využívám tedy obou systému i klasické bylinkářské znalosti, které jsem nabil roky studii čínské medicíny, kombinace je pak úžasná

    Pokud by se někdo chtěl podělit o nějaký hezký recept, který vám podobně jako mě funguje u dětiček neváhejte napsat v komentářích rád vyzkouším něco nového. A nikdo nemá patent na rozum a nemůže obsáhnou všechno vědění. Mám názor, že tyto empiricky předávané recepty z generace na generaci mají úžasnou hodnotu pro nás, co se tímto zabýváme a je velká škoda, jsou-li zapomenuty. 

    Krásný den přeje Tomáš Němec z ApotekaTCM, nechť jsou vaše plíce Harmonii a vaše wei qi či je silná jako skála. 

     

    Zdroje: staré herbáře a lidové recepty, studium čínské medicíny v Hradci a Praze, roky praxe Mgr. Jany Němcové

     

    Komentáře
    Vložte svůj komentář Close
    *